Menu
Alışveriş Sepeti

Adet Sancısı

Adet Sancısı - Menstrual Kramp

Adet sancıları (teknik olarak menstrual ağrılar) kadınlarda her ay ortaya çıkan ve adet dönemini kapsayan abdomen ve pelvik bölge ağrılarına verilen addır. Kadınların %50’sinde görülen adet ağrıları menstrual kramplardan etkilenir ve ağrı çeken kadınların %15’inde bu ağrılar çok şiddetli olarak görülür. Genç kızların ise %90’ı gençlik dönemlerinde kramplar yaşarlar.
Menstrual ağrılar kişiye özel olarak hafif ya da şiddetli olabilmektedir. Hafif ağrılar kısa süreli ve fark edilmesi daha zayıf ağrılardır. Şiddetli menstrual ağrılar ise çok ağır olabildiği gibi bazen günlük hayatı etkileyecek derecede olabilirler.

Semptomlar

Menstrual kramplardan kaynaklanan ağrı alt abdomen ve pelvisde başlar, buradan bel ve bacaklara da yansıyabilir. Ağrı şiddeti kişiye göre değişkendir.
Menstrual kramplar periyod başlamadan hemen önce başlar ve en şiddetli haline 24 saat sonra ulaşır. Genel olrak 1 veya 2 günde hafiflerler.
Kramplara eşlik edebilecek diğer semptomlar da şöyledir.
 • Baş ağrısı
 • Bulantı (nadiren kusma görülebilir)
 • Kabızlık
 • İshal
 • Sık idrara çıkma

Menstrual Kramp Çeşitleri

Menstrual ağrılar primer ve sekonder olarak iki çeşide ayrılır. En fazla görülen çeşid primer ağrılardır. İlk periyod döneminde görülebildiği gibi birkaç yıl içerisinde de görüldüğü olur. Primer ağrı olağandır ve herhangi bir fiziksel sorundan kaynaklanmaz.
Sekonder ağrılar ise fiziksel sorun olarak nitelendirebileceğimiz pelvik enflamasyon hastalığı yani pelvik iltihaplanma; uterus fibroiti ve bazı diğer sorunlardan kaynaklı olabilmektedir. Eğer kramplar normal değilse ve ikincil bir sebepten etkilenmiş ise bunlar sekonder ağrılardır.


Primer (Birincil) Ağrılar

Primer ağrılar genel olarak uterusun iç tabakası olan endometriumun adet akıntısını engellemesi ile oluşur.  Ay içerisinde bu tabaka hamileliğe olanak sağlayacak şekilde uterusun içerisinde şekillenir. Hamileliğe yol açan döllenme ovülasyon sırasında gerçekleşmedi ise bu iç tabakaya da ihtiyaç kalmaz ve vücuttan atılır. Östrojen ve progesteron seviyeleri düşer, uterus içerisindeki bu tabaka adet kanaması ile birlikte dışarı atılır ve ay hali bitmiş olur. Bu halden sonra uterus iç tabakası yenilenmektedir.
Uterus tabakasının parçalanması sırasında prostaglandin adı verilen maddeler açığa çıkar ve uterus içerisindeki kaslarda kasılma yaratır. Bu kasılma endometrium tabakasına daha az kan ve oksijen gitmesini sağlar ve bu tabakanın ölmesini tetikler. Dokuların ölmesi ile kasılmalar bir süre daha ölü dokuları vajinadan atmak için devam ederler.
Menstrual dönemde vücutta lokotrin adı verilen madde oranı artabilir ve bu tip maddeler vücudun emflamatuvar reaksiyonu ile bağlantılı olarak kramplara sebep olabilmektedir.
Adet ağrıları kan dokularının rahim boynu (cervix) adı verilen kanallardan atılması sırasında oluşan kasılmalar olması sebebi ile dar rahim boynuna sahip kişilerde ağrı oldukça şiddetli geçebilir. Bunun yanında menstrual ağrı şiddeti çoğu zaman vücuttaki prostaglandin seviyesi ile orantılıdır. Prostaglandin seviyesi yüksek olan bayanlarda daha fazla kramp görülür. Bu seviye normal olanlarda kramp daha azdır.
Menstrual ağrı şiddetini etkileyen diğer bazı etkenler de vardır. Duygusal stres ve egzersizi yapılmayan hantal vücut şiddetli adet ağrılarına davetiye çıkarmaktadır.
Primer adet ağrıları yaşlanma ve doğum yapmaya bağlı olarak zamanla azalır. Bunun uterus içindeki sinirlerin dejenere olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Hamilelerde bu sinirler bozulur ve hamilelik sonrasında nadiren tekrar yerine gelir.
Sekonder (ikincil) Ağrılar
Sekonder ağrılar genelde üreme sisteminde ortaya çıkan bazı aksaklıkların tetiklediği ve genç kızlık döneminde kalmış olmayan hastalık/sorunlardan kaynaklanır. Bu sorunlardan bazıları:
 • Endometriyoz (endometriosis) Çikolata kisti de denilen bu rahatsızlık uterus içerisinde ortaya çıkan adet tabakasının başka bölgelere de sıçrayarak lezyonlar oluşturmasıdır. 
 • Rahim polipsleri (Uterine polyps)
 • Pelvik emflamasyon hastalığı: Rahimdeki enfeksiyon hastalıkları, sistit
 • Fibroitler
 • Doğum Kontrol Hapları

Risk Faktörleri


Her ay birincil ağrı ve kramplara maruz kalabilecek yük risk taşıyan kişiler şunlardır:

 • 20 Yaş altındakiler.
 • 11 Yaşında veya daha önce ergenlik çağına girmiş kişiler.
 • Adet dönemlerinde şiddetli kanamalar yaşayanlar.
 • Hiç hamile kalmamış veya çocuk doğurmamış kişiler.
 • Aşırı kilolu veya aşırı zayıf kişiler.
 • Sigara kullananlar.
 • Sigara kullananlarda menstrual ağrıların %50 daha fazla olduğu görülmüştür.
 • Strese maruz kalanlar.

Önleme Önerileri

Bazı kadınlarda menstrual ağrıları önlşemek ya da en azından şiddetini azaltmak mümkündür. Aşağıdaki uygulamalar menstrual ağrılar ortaya çıktığında yapılabilir.
Kalsiyum adet sancılarını azaltan bir maddedir. Periyoddan önce magnezyum desteği almanız da yemeklerden alınacak kalsiyum emilimini artırır. 
 • Düzenli egzersiz yapınız.
 • Adet ağrılarına sebep olan hormonların azalması için doktorunuzla görüşerek uygun doğum kontrol hapını alınız.
 • Özellikle periyod başlamadan önceki günlerde kahve kafeinli/kafeinsiz ve siyah çay tüketimini bırakın.
 • Alkol kullanmayın.
 • Et ve süt ürünlerini azaltın. Prostaglandin üretimine yardımcı olarak adet ağrılarınızı tetikleyebilirler.
 • Periyon başlamadan önce tuz tüketimini azaltın.
 • B3, E Vitamini, Magnezyum sitrat ve kalsiyum sitrat içeren besin desteği kullanın.
 • Soğuk su balıkları tüketin veya omega 3 balık yağı ürünleri tüketin. Bu prostaglandin üretimini bloke eder.
 • Rahim fonksiyonlarını dengeleyici yoga egzersizleri çalışın.
 • Rahim içerisine giren cihazlar (doğum kontrol cihazları) kullanmayın. Bunlar menstrual krampları artırabilir.
 • Tampon yerine hijyenik ped kullanın.
 • Yeterli ve aşırı olmayan uyku.

Tedavi

Menstrual ağrı tedavisi kişiden kişiye değişebildiği gibi birçok durumda deneme yanılma yöntemiyle tanı koyularak tedavi verilir. Ağrı için birçok ilaç ve ev yapımı bitkisel tedavi kullanılmaktadır.

İlaç Tedavisi

Menstrual ağrı kontrolü için bazı ilaçlar mevcuttur. Hafif kramplara sahip olan kişiler için aspirin ve acetaminofen (ABD) yeterli olmaktadır. Acetaminofen ve diüretik etken maddeler içeren bazı ilaçlar piyasada mevcuttur. Non-steroid antiemflamatuar ilaçlar kramp için en uygun araçlardır. Bu sınıftaki ilaçlar ibuprofen, naproxen ve ketoprofendir ancak doktor gözetimi olmadan ilaç satın alınıp kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez, ve zararlı olabilir. İlaç kullanımında ağrı çok şiddetli hale gelmeden, yani başedilmesi kolay iken müdahale edilmelidir. Periyoddan bir veya iki gün öncesi doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

Oral Kontraseptifler

Şiddetli adet ağrılarında bir diğer yöntem de oral kontraseptif kullanımıdır. Östrojen ve progestin içeren doğum kontrol hapları ovülasyonu önleyerek prostaglandin seviyesini düşürmeye yardımcı olabilmektedir. Bu da ağrıların şiddetini  ve kanama azaltmaktadır.  

Bitkisel ve Alternatif Yöntemler

Menstrual ağrılarda bazı bitkisel ve alternetif tedavi yöntemleri de şiddetin azalmasını ve rahatlamayı sağlayabilmektedir.  Bazı kişiler akupresur adı verilen ve akupunktur prensipleri temelinde yapılan hafif basınç uygulaması ile rahatlama sağladıklarını belirtmişlerdir.  Bu uygulama için önerilen akupunktur noktası Spleen 6 adı verilen ve ayak bileğinin iç tarafından 4 parmak yukarıda bulunan bir noktaya tekabül eder. Başparmak veya orta parmak ile bu noktaya hafiften şiddetliye doğru giden bir basınç 3 dakika süre ile uygulanır.
Mide üzerine koyulan sıcak su torbası veya sıcak bir havlu krampları gevşetir.
Abdominal ağrılar orgazm ile geçebilmektedir. Orgazm sırasındaki kasılmalar kan ve diğer sıvıların kan toplanmış organlardan uzaklaşmasına yardımcı olur.
Günde iki bardak nane çayı içilmesi yardımcı olacaktır. Herhangi bir çay içerisine nane yaprakları eklenmesi de tercih edilebilir. Gün içerisinde nane şekeri de tüketilebilir.
Sıcak içecekler kan akışını hızlandırır ve kasları rahalatır. bitkisel çaylar veya sıcak limonata içebilirsiniz. Kafein içeren sıcak içeceklerden uzak durunuz, adet sancılarını tetikler.
20 dakika süren mineral tuzlu sıcak bir banyo kaslarınızı rahatlatır.
Fesleğen içerisindeki kafeik asit ağrı kesici etkiye sahiptir ve ağrılarınızı hafifletir. Fesleğen çayı yapmak için iki çorba kaşığı fesleğen yaprağını kaynayan suya atın, oda sıcaklığında 5dk demledikten sonra içiniz. Her saat başı 1 bardak içebilirsiniz. 
Tarçın antispazmodik ve antiemflamatuardır, çayınıza veya kahvaltılıkların üzerine atmanız adet sancılarınızı rahatlatır.
Kalsiyum adet sancılarını azaltan bir maddedir. Periyoddan önce magnezyum desteği almanız da yemeklerden alınacak kalsiyum emilimini artırır. 
Bol su tüketiniz. Dehidrasyon (su azlığı) menstrual ağrıları artırır.
Bolca dinlenmeye dikkat edin.
Belirtilen bitkisel ve alternatif tedaviler kolay ulaşılabilir ve ucuzdur.

Cerrahi Müdahale

Adet sancısı için cerrahi müdahale tavsiye edilen bir durum değildir. Devamlı suratle şiddetli ağrı, kanama ve çok zor atlatılan periyodlar için endometriyal ablasyon adı verilen cerrahi müdahale yapılabilmektedir. Bu yöntemde lazer benzeri bir cihazla rahim içerisindeki tabaka yok edilir ve ağrılardan kurtulma sağlanır. Oldukça pahalı bir yöntemdir. Kürtaj benzeri diğer bazı operasyonlar ile de cerrahi müdahale yapılmaktadır.