EGZEMA NEDİR? TEDAVİ ŞEKİLLERİ ve EGZAMA YÖNETİMİ

Egzama ile yaşamak çok zor olabilir. Bu cilt hastalığı kaşıdığınızda berrak sıvı sızdırabilen kaşıntılı, kuru ve pullu cilt ile karakterizedir. Egzama aşırı tepki veren bir bağışıklık sistemi ile bağlantılı olduğu için bir dizi tahriş edici, alerjen ve çevresel koşulların rahatsızlığınızı tetikleyebilir. Egzama ile iyi yaşamanın yolları olduğunu bilmek önemlidir.

Egzama tipik olarak çocukluk döneminde gelişir ve az sayıda olsa kendiliğinden düzelir. Egzama genellikle ömür boyu süren bir cilt durumudur. Bilim adamları henüz bir tedavi bulamamış olsa da, hastalığın şiddetini en aza indirmek için egzamanızı yönetmenin tedavileri ve yolları vardır.

Egzaması olan herkesin tedavisinin bir parçası olarak bir cilt uzmanının kontrolü altında olası gerekir.

Egzama nedir?

Egzama, iltihaplı cilt lekelerinin kaşıntıyı yoğun bir şekilde geliştirmesine sebep olur. Etkilenen cilt genellikle koyu renklidir tipik olarak kalınlaşır ve pullu görünür. Ayrıca kabarabilir ve sızabilir. Derinin dış tabakası (epidermis) hasarlıdır ve bunun sonucunda çeşitli tetikleyicilere karşı hassas ve savunmasızdır.Egzamalı kişilerde birkaç hafta sürebilen kaşıntı ve kabarmalar olabilir.

Cildinizi anlamak: Cildinizin dış tabakası birkaç önemli amaca hizmet eder. Bir bariyer görevi görür dış çevreye karşı koruma sağlar, melanin üretir, su ve besin maddelerini tutar. Langerhans hücreleri adı verilen epidermisteki özel bağışıklık hücreleri, bakteri gibi yabancı maddelere karşı koruma sağlar.

Egzamalı kişilerde epidermisin bu birincil işlevleri bozulur. Epidermis olması gerektiği gibi çalışmadığı için nemi tutmada, ısı, soğuk sıcaklıklar ve yabancı maddeler gibi çevresel unsurlara karşı korumada sorun yaşar.

Eğer egzamanız varsa cildiniz hassastır ve ekstra bakım gerektirir.

Egzama yönetimi

Cildinizi ve egzamanızı yönetmenin ilk yolu cildinizi mümkün olduğunca sağlıklı tutmanız olacaktır. Egzamayı yönetmek için en iyi yollar şunlardır;

-Tetikleyicileri tanımlayın ve bunlardan kaçının: Hastalığınızı tetikleyen ürünlerden ve olgulardan uzak durmaya özen gösterin. Örneğin en sık rastlananlar;

·         Deterjanlar

·         Çok sıcak veya çok soğuk sıcaklıklar

·         Stres

·         Cilt bakım ürünlerindeki bileşenler

·         Bazı giyim ürünleri

Sizin hastalığınızı tetikleyenler yukarıda listelenmemiş olabilir.

-Cildinizi nemli tutun

Egzama azaltılmış bariyer işlevi nedeniyle su kaybına neden olur ve cildinizin nemli kalmasını zorlaştırır. Cildinizi aşırı nemlendirmemelisiniz ancak cildinizi nemli tutmanız önemlidir. Cildinizi nemlendirmek günlük yaşantınızın bir parçası olmalıdır. Cildinizi sağlıklı tutmada ve hastalığın şiddetini önlemede önemli bir rol oynar.

-Hastalığın şiddetini önlemek için bakım tedavisi

Cildinizin özel ihtiyaçlarını karşılamak için kişiselleştirilir. İlaç için ise doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Hastalığı tedavi etmek için

Hastalık meydana geldiğinde hemen harekete geçmek çok önemlidir. Hastalığı kontrol altında tutmak gerekir. Yüksek potensli doğal krem ve yağlar sıklıkla egzama hastalığının tedavi sürecinde kullanılır.

Egzama ile yaşamak

Egzama biraz bilgi birikimi ve uygun bakım ile kendi kendine geçmese de egzama ile uyumlu yaşamak mümkündür. Her zaman size yardımcı olabilecek bir egzama uzmanının kontrolü altında olmanız size artı bir kazandıracaktır. Bu hastalıkta sizi yanlız bırakmayacak tamamen doğal ürünler olmasıda artı bir avantajdır.


Hare seyreltilmemiş argan yağı egzama hastalarına önerilen bir tedavi aracıdır.


SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ…