Menstrual Kap Nedir?

Adet kabı yeniden kullanılabilir bir kadın hijyen ürünüdür. Adet sıvısını yakalamak ve toplamak için vajinanıza yerleştirdiğiniz kauçuk veya silikondan yapılmış küçük, esnek huni şeklinde bir kaptır.
Menstrual kaplar diğer yöntemlerden daha fazla kan tutabilir ve birçok kadının bunları çevre dostu bir alternatif olarak kullanmasına neden olur. Ve akışınıza bağlı olarak, 12 saate kadar menstrual kap kullanabilirsiniz.
Adet kabının nasıl takılıp çıkarılacağı, nasıl temizleneceği ve daha fazlası için okumaya devam edin.Menstrual Kap Nasıl Kullanılır

Adet kabı kullanmayı düşünüyorsanız önce jinekoloğunuzla konuşun. Menstrual kap markalardan herhangi birini eczanelerden veya internetten  satın alabileceğiniz gibi, öncelikle ihtiyacınız olan boyutu bulmanız gerekir. Menstrual kap satan markaların çoğu küçük ve büyük boylarını satar.Sizin için doğru menstrual kap boyutunu bulmak için siz ve doktorunuz şunları göz önünde bulundurmalısınız:


.Yaşınız
.Serviksin uzunluğu
.Ağır bir akışınız olup olmadığı
.Menstrual kabın sertliği ve esnekliği
.Menstrual kabın kapasitesi
.Pelvik taban kaslarınızın gücü
.Normal doğum yaptıysanız
*Normal  yolla doğum yapmamış 30 yaşından küçük kadınlar için genellikle daha küçük adet kapları önerilir. Daha büyük bedenler genellikle 30 yaşın üzerinde, normal doğum yapmış veya daha ağır bir adet dönemi olan kadınlar için önerilir.


Menstrual kabı yerleştirmeden önce

Adet kabı ilk kez kullandığınızda rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ancak menstrual kabı  “yağlamak” işlemi sorunsuz hale getirmeye yardımcı olabilir.


Menstrual kap nasıl takılır

Tampon takabiliyorsanız, adet kaplarını yerleştirmenin nispeten kolay olduğunu göreceksiniz. Menstrüel kap kullanmak için şu adımları uygulamanız yeterlidir:

.Ellerinizi iyice yıkayın

.Menstrüel kabınızın kenarlarına yağ sürün
.Menstrüel kabınızı kenarı yukarı bakacak şekilde bir elinizde tutarak sıkıca ikiye katlayın
.Kabı, aplikatörsüz bir tampon yapar gibi vajinanıza yerleştirin. Rahim ağzınızın birkaç santim altına oturmalıdır
.Kap vajinanıza yerleştikten  sonra döndürün. Sızıntıları durduran hava geçirmez bir conta oluşturmak için yaylanarak açılacaktır
.Kabıı doğru yerleştirdiyseniz, adet kabınızı hissetmemelisiniz. Ayrıca kabınız düşmeden hareket edebilmeniz, zıplayabilmeniz, oturabilmeniz, ayakta durabilmeniz ve diğer günlük aktiviteleri yapabilmeniz gerekir Menstrual kabınızı hangi sıklıkla çıkarmalısınız?

Adet kanamanızın yoğun olup olmamasına bağlı olarak 6 ila 12 saat arasında bir adet kabı takabilirsiniz. Bu, gece boyunca koruma için menstrüel kap kullanabileceğiniz anlamına gelir.
Menstrual kabınızı 12 saatte bir çıkarmalısınız. O zamandan önce dolarsa, sızıntıları önlemek için öncesinde boşaltmanız gerekir.


Menstrual kap nasıl çıkarılır

Adet kabını çıkarmak için şu adımları uygulamanız yeterlidir:

Ellerinizi iyice yıkayın
İşaret parmağınızı ve baş parmağınızı vajinanıza yerleştirin. Tabana ulaşana kadar bardağın sapını yavaşça çekin
Kabı serbest bırakmak için tabanı sıkıştırın ve bardağı çıkarmak için aşağı çekin
Menstrual kabınız çıktığında, bardağı tuvalete boşaltın


Menstrual kap bakımı

Yeniden kullanılabilir adet kapları vajinanıza tekrar yerleştirilmeden önce yıkanmalı ve silinmelidir. 
Yeniden kullanılabilir adet kapları dayanıklıdır ve uygun bakım ile 6 aydan 10 yıla kadar kullanılabilir. Tek kullanımlık kapları çıkardıktan sonra atın.


Birçok kadın Adet kapları kullanmayı tercih eder çünkü:

Bütçe dostudurlar. Sürekli satın alınması gereken ve yılda 300₺ fazlaya mal olabilen tamponların veya pedlerin aksine, yeniden kullanılabilir bir adet kupası için tek seferlik bir fiyat ödersiniz.
Adet kapları daha güvenlidir. Adet kapları kanı emmek yerine topladığı için tampon kullanımına bağlı nadir görülen bir bakteriyel enfeksiyon olan toksik şok sendromuna (TSS) yakalanma riskiniz yoktur.
Adet kapları daha fazla kan tutar. Bir adet kabı, yaklaşık bir ila iki litre adet akışını tutabilir. Tamponlar ise bir litrenin yalnızca üçte birini tutabilir.

Çevre dostudurlar. Yeniden kullanılabilir adet kapları uzun süre dayanabilir, bu da çevreye daha fazla atık bırakmadığınız anlamına gelir.


Menstrual kap kullanmanın dezavantajları nelerdir?

Takmak veya çıkarmak zor olabilir
Doğru uyumu bulmak zor olabilir
Alerjik reaksiyona neden olabilir (çok sık görülmez)
Vajinal tahrişe neden olabilir (çok sık görülmez)


Adet kapları ekonomik ve çevre dostu bir seçenek olabilir, ancak yine de birkaç şeyi aklınızda tutmanız gerekir:

Adet kabını çok iyi yıkayın (yıkadıktan sonra kaynatabilirsiniz)
Durulayın ve kurumaya bırakın 
Tek kullanımlık bir adet kabını tekrar kullanmayınFiyatı ne kadar?

Adet kapları, tampon ve pedlerden daha uygun maliyetlidir. Menstrual kap için ortalama olarak 200₺ ila 300₺ ödeyebilirsiniz ve en az oniki ay boyunca başka bir tane satın almak zorunda kalmazsınız.


Menstrual kap size daha ucuza mal olacak mı?
Kullanımı daha mı kolay?
Çevre için kullanmak istemez misin?

Bu sorulara evet cevabı verdiyseniz, o zaman menstrual kap tam size göre. Ancak yine de emin değilseniz, jinekoloğunuzla seçenekleriniz ve hangi kap sizin için en uygun olabileceği hakkında konuşun.


Menstrual Kapları Duydunuz mu?

Adet kapları, silikon veya kauçuktan yapılmış çan şeklindeki kaplardır. Katlayıp vajinanıza yerleştirdiğinizde , açılır ve vajina duvarlarına karşı bir mühür oluşturur. Adet sıvısı daha sonra siz boşaltmak için çıkarana kadar bardağa sıkışır.
Adet kapları 1860'lardan beri var. Amerikalı aktris ve şarkıcı Leona Chalmers, 1930'larda artık bir adet kabı olarak bilinen patentli adet reseptörünü tanıtmaya başlayana kadar pazarlanmadılar. Bunları yerleştirme konusundaki endişeler ve eski kauçuk modellerin rahatsızlığı nedeniyle bu kaplar yaygın olarak kullanılmadı. Adet kapları, kısmen geliştirilmiş tasarım ve yumuşak silikon yapı nedeniyle son zamanlarda ana akım haline geldi.
Bazı kadınlar, bir adet kabının nasıl yerleştirileceğini öğrenmenin genellikle biraz pratik gerektirdiğini bildirmektedir.