Argan yağı ile yumuşacık eller ve sağlıklı tırnaklar

Fas argan yağı, tırnaklarınızı ve tırnak etlerinizi nemlendirmek ve güçlendirmek için harika bir üründür. Argan yağı, güçlü bir antioksidan ve harika bir nemlendirici olan E Vitamini ile yüklüdür.

Argan yağının tırnak güçlendirici faydalarına daha derinlemesine dalmadan önce, tırnaklarımızın yapısını anlamak önemlidir.


1. Tırnaklar ve Kütikül Anatomisi

2. Tırnak etlerine ne zarar verir?

3. Bir Kütikül nasıl zarar görür?

4. Argan yağı tırnaklarda ne işe yarar?

5. Beş Adımlı Tırnak Bakım Rutini

6. Argan Yağı Özeti 


1) Tırnaklar ve Kütikül Anatomisi

    Kütikül üç farklı bölümden oluşur:


1. Tırnak yatağı

Tırnağınızda ki kan dolaşımından dolayı açık pembe renkli olan kısımdır.


2. Tırnak kökü

Kütikül dibindeki açık renkli hilal, enfeksiyona karşı koruyan tırnak köküdür.


3. Kütikül

Kütikül, tırnağınızın etrafındaki deri kıvrımıdır ve ölü deri hücrelerinden oluşur. Tırnak etinizin tırnağınızın canlı kısmını koruma görevi vardır.2) Tırnak etlerine ne zarar verir?

Tırnak etleriniz en çok soğuk, güneş, ılık bulaşık suyu veya agresif temizlik maddelerinin neden olduğu dehidrasyondan muzdariptir.


Bu, tırnak etlerinin doğal yağlarını kaybetmesine neden olur.


Bunun sonucu, tırnak etlerinizin esnekliğini kaybetmesidir.


Sertleşir, kolayca ayrılır ve kolayca iltihaplanabilen çatlak kenarları oluşur.


Tırnak etlerinin durumu üç kategoriye ayrılabilir:

Tırnaktan ayrı ve elastik olan sağlıklı manikür

Kuru kütikül (çabuk yırtılır, gevşek tabakalar, ölü deri parçacıkları)

Yapışmış kütikül (tırnağa yapışır, tırnak büyümesini engeller, çıkıntılara neden olur)


3)Bir kütikül nasıl zarar görür?

Kuru tırnak etleri tırnağın üzerinde büyüdüğü için tırnak uzadıkça manikürü de onunla birlikte çeker. Kütikül ile birlikte gerçekten büyüyemez ve bu nedenle çok fazla gerilir ve çatlamaya başlar. Kütikül yumuşak ve canlı kısmındaki gerginlik nedeniyle tırnakta deformasyonlar oluşabilir. Bu, tüm tırnağın deforme olmasına neden olabilir. Tırnak etlerinizi uygun şekilde nemlendirmek, güzel, güçlü ve sağlıklı tırnakların "anahtarıdır".

Tırnaklar, tırnak etleriyle korunur. Tırnak etleri susuz kaldığında kurur ve çatlar. Bu, tırnağınızın geri kalanını iltihaplanmaya maruz bırakır. 


4) Argan yağı tırnaklarda ne işe yarar?

Argan yağı, yüksek besin yoğunluğu sayesinde tırnakları nemlendirir, onarır, korur ve besler.

Tırnak etleri de argan yağı kullanılarak yoğun bir şekilde nemlendirilir. Tırnaklar güçlendikçe ve sertleştikçe tırnakların yarılması, kırılması ve yırtılması eninde sonunda azalacaktır.

Ek olarak, rahatsız edici tırnak sorunlarını önleyebilecek bir mantar önleyici özelliğe de sahiptir. Bu nedenle, tırnaklarınıza A'dan Z'ye bakım yapmak istiyorsanız, argan yağı mükemmel bir üründür.Argan yağı, sağlıklı tırnaklar için gerekli olan birkaç bileşik içerir.

Düzenli kullanımda sağlıklı tırnaklara sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Tırnakları nemlendirmekten sorumlu yağın ana maddesi E vitaminidir. Bir antioksidan olan E vitamini ayrıca tırnaklarımızı oluşturan hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Argan Yağı tırnaklarınızı nemli ve sağlıklı kılar, bu da tırnaklarla ilgili hastalıkları önlemede harikadır. Yağda bulunan E vitamini ve diğer bazı bileşikler, tırnak etlerini iyileştirerek ve çatlakları önleyerek tırnakların güçlenmesine yardımcı olur.Argan yağı ayrıca tırnakların çatlamasını da önler. Ayrıca kütikül çevresinde kırmızımsı deri oluşumunu da önlerler.


Tırnakların sağlıklı kalmasına yardımcı olan aynı bileşikler, tırnakların yenilenmesinede yardımcı olur. Tırnakların hasarlı bölgelerini onararak normal durumlarına dönmelerine yardımcı olurlar.


Tırnakları sağlıklı ve besleyici kıldığı için tırnaklar sağlıklı ve canlı görünmeye başlar. Argan yağındaki besinler hücrelerin yenilenmesini ve beslenmesini sağladığından tırnaklar parlak ve pürüzsüz olacaktır. E vitamininin nemlendirici faydaları, tırnak yatağının etrafındaki çatlak tırnak etlerini ve cildin kurumasını önleyerek tırnak sağlığını da destekleyebilir.5) Beş Adımlı Tırnak Bakım Rutini

Argan yağını haftada iki kez tırnak ve kütikül kürü olarak kullanabilirsiniz.


Adım adım plan aşağıdaki gibidir:


İki eşit miktarda yağ ve limon suyunu karıştırın.

Parmaklarınızı bu yağ ve limon suyu banyosunda yaklaşık 15 dakika bekletin.

Ellerinizi durulayın ve nemli kalacak şekilde bir havluyla hafifçe kurulayın.

Avuç içlerinize iki damla argan yağı sürün ve yağı tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize masaj yapın.

Kütiküle yapışmış tırnak etlerini portakal çubuğuyla nazikçe geri itebilirsiniz.

Uyumadan önce tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize bir damla argan yağı uygulayın

Ertesi sabah tırnaklarınızın daha sağlıklı ve güçlü olduğunu fark edeceksiniz.


6) Argan Yağı Özeti

Argan yağı kullandığınızda tırnaklarınız ve ellerinizin daha sağlıklı olduğunu göreceksiniz. Tırnaklarınızın bakımı, güzellik rejiminizin önemli bir parçası olmalıdır! Sizin için yazdığım bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın, böylece argan yağı ile tırnak faydalarından sevdiklerinde faydalanabilirler!