Cilt Sağlığı İçin Kolajen

Kolajen vücudunuzun doğal olarak ürettiği bir proteindir ve cilt yapısı desteğinde önemli rol oynar. Aynı zamanda cilt bakım ürünlerinde özellikle kırışıklığı azaltmak için pazarlanan  popüler bir bileşendir. Pek çok kadın, gençliklerinin pürüzsüz, esnek cildini yeniden kazanma umuduyla bu ürünleri ayrım gözetmeksizin kullanıyor. Ama asıl soru şu: bu ürünler gerçekten işe yarıyor mu?
Sadece kırışıklığı azaltmak için popüler olan kolajen kremler değil, aynı zamanda kolajen takviyeleri de büyük bir takipçi kitlesi kazandı.
Ancak dışarı çıkıp kendiniz için kolajen takviyeleri veya cilt bakım ürünleri satın almadan önce, kolajenin ne olduğu cildin sıkı ve kırışıksız kalmasına yardımcı olmada oynadığı potansiyel rol hakkındaki bilgileri bilmeniz ve incelemeniz için buradayız. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.


Üç Katmanda Cildiniz

Cildiniz vücudumuzdaki en büyük organdır ve üç ana katmandan oluşur;
Epidermis
Dermis 
Hipodermis
Epidermis cildin en dış tabakasıdır ve en ince katmanıdır. Fakat sizi çevrenizdeki unsurlardan korumada önemli bir rol oynar.
Dermis veya orta katman, cildinizin gücünü ve yapısını belirleyen yerdir. Kan damarlarını, saç köklerini ve yağ bezlerini burada bulacaksınız. Dermis ayrıca, kolajen ve elastin gibi önemli proteinleri sentezlemekten sorumlu hücreler olan fibroblastları da içerir.
Derinin en alt tabakası hipodermis veya yağlı tabakadır. Burada ter bezlerinin yanı sıra cildin yapısını destekleyen ek kolajeni bulacaksınız. Bu katman aynı zamanda vücut ısısının korunmasından ve vücudun organlarının korunmasından da sorumludur.


Kolajen ve Cilt

Deri, kan damarlarının, bezlerinin ve lipidlerin karmaşık bir kombinasyonundan oluşur, ancak yapısı ve gücü üç ana protein tarafından belirlenir:
Kolajen - Cildinizdeki en yaygın protein olan kolajen, bağ dokusunun birincil bileşenidir ve cildinizin genç görünmesine yardımcı olur.
Elastin - Bu protein, cildinizi sıkı tutmak için kolajen ile birlikte çalışır. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasını önleyen esnekliği sağlar.
Keratin - Saç ve tırnakların temel bileşeni olan keratin ayrıca koruyucu bir bariyer oluşturmak için cildin yüzey katmanını oluşturur.
Doğduğunuzda vücudunuz, cildinizi pürüzsüz ve esnek tutmak için birlikte çalışan bu temel proteinlerden bol miktarda alır. Ne yazık ki güneşe maruz kalma, kirlilik ve kaçınılmaz zamanın geçmesi gibi faktörler kolajenin parçalanmasına neden olur.
Kolajen üretimi yirmi yaşından sonra azalmaya başlar. Kolajen üretimi yılda yaklaşık yüzde bir oranında yavaşlar ve sonuç olarak cilt zamanla daha ince ve daha kırılgan hale gelir. Bu nedenle ağız ve göz çevresinde ince çizgilerin oluştuğunu ve alnınızda daha derin kırışıklıkları fark etmeye başlayabilirsiniz. Cildiniz ayrıca yaşlandıkça eşit olmayan bir ton veya doku alabilir.
Yaşlanma Karşıtı Kolajen Takviyeleri

Kolajen seviyeleriniz yüksek olduğunda, cildiniz daha pürüzsüz, daha sıkı ve daha esnek olabilir. Yaşlandıkça  kolajen seviyeleriniz düştükçe, cildinizde bazı değişiklikler fark edeceksiniz. Bu nedenle kolajen, cilt bakımı bulmacasının önemli bir parçası gibi görünmektedir.
Ne yazık ki kolajen seviyenizi gerçekten ölçemezsiniz. Bununla birlikte, kollajen seviyelerinizin düştüğünü belirlemek için cildinizde gözle görülür yaşlanma belirtileri arayabilirsiniz:


.Pürüzlülük, kuruluk ve kaşıntı
.Sarkma ve kırışma
.Morarma


Bu yaşlanma belirtileri ilk kez ortaya çıktığında, ilk içgüdünüz panik yapmak olabilir. Ancak herhangi bir önlem almadan önce, neyin işe yaradığını (neyin yaramadığını) bilmelisiniz.
Oral kolajen takviyeleri ile yaşlanma karşıtı faydalar arasında pozitif bir ilişki olduğunu gösteren bazı bilimsel kanıtlar var.
Yaşları 40 ile 60 arasında değişen 70 kadın üzerinde yapılan bir araştırma, kollajen peptit takviyelerinin oral alımının cilt hidrasyonu, elastikiyet ve kırışıklık için faydalarını araştırdı. Katılımcılar başlangıçta ve 6 ve 12 hafta sonra bir plasebo veya 1 g kolajen takviyesi aldıktan sonra değerlendirildi. Çalışmanın sonunda, takviyeleri alan katılımcılar cilt hidrasyonu, kırışıklık ve elastikiyette iyileşmeler sergiledi.
Başka bir çalışma, 12 hafta boyunca her gün bir kollajen takviyesi içeceği içen kadınların, kontrol grubuna kıyasla kırışıklık derinliğinde ve cilt hidrasyonunda önemli bir azalma yaşadığını bulmuştur.Kolajen Takviyelerinin Ek Faydaları

Daha önce bahsedilenlere benzer sonuçlar gösteren bir dizi ek çalışma vardır, bu da araştırmacıların kolajen takviyelerinin vücudu doğal kolajen üretimini artırmak için uyardığını öne sürmeye yöneltir. Kolajen takviyesinin başka faydalar da sağladığı düşünülmektedir.
Kolajen kemik ve eklem sağlığı için potansiyel olarak önemli olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı kas fonksiyonları için de gereklidir. İskelet kası dokunuzun yüzde 10 kadarı kolajenden oluşuyor. Bazı araştırmalar, kolajen takviyelerinin kuvvet antrenmanı sonuçlarını artırabileceğini ve egzersizden sonra kas büyümesini teşvik edebileceğini gösteriyor.


Son Olarak Toparlamak Gerekirse

Kolajen takviyeleri almak cildinizin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olsa da, bu takviyelerin sağlığınızın diğer yönlerini desteklemek için ne kadar iyi çalıştığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Herhangi bir sonuç alıp almadığınızı görmek için diyetinize kolajen eklemek istiyorsanız, öğününüze et, balık, süt ürünleri ve kemik suyu gibi protein açısından zengin yiyecekler eklemeyi deneyebilirsiniz. Bunlar size göre değilse, özel bir karışıma bir kolajen takviyesi eklemeyi deneyebilirsiniz.
Buradaki genel nokta, ister diyetinize kollajen açısından zengin besinler ekliyor olun ister kolajen takviyeleri dünyasına giriyor olun sihirli bir tedavi veya kırışıklık azaltma mucizesi olmayabilir, ancak görmekle ilgileniyorsanız sizin için ne yapabilir, denemenin birçok yolu vardır.*Bu blog yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye niteliği taşımaz. Daima doktorunuzla görüşün.