Hamilelik Sonrası Saç Dökülmesi İçin Yapabilecekleriniz

Hamilelik, vücutta önemli bir hormonal değişim zamanıdır. Bu değişikliklerin bazıları olumlu şekilde gerçekleşir. Genellikle hamile kadınların parlak bir cildi ve kalın, sağlıklı saçları vardır. Ancak doğumdan birkaç ay sonra, bazı kadınlar hormonları normal seviyelere döndüğü için doğum sonrası saç dökülmesi yaşayabilir. Hamilelikten sonra saç dökülmesi ve saçlarınızı geri almak için neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz.


Hamilelik Sonrası Saç Dökülmesi Normal mi?

Herkes saç büyüme döngüsünün bir parçası olarak günde 50-100 saç telini kaybeder. Yakın zamanda doğum yapmış kadınlar için hamilelikten üç ila altı ay sonra saç dökülmesi normaldir. Telogen effluvium adı verilen bir durumdur. Bu durum geçici olmakla birlikte, saçınızın normal dolgunluğunu kazanması tam bir yılı bulabilir. Dermatologlar bu durumu aşırı saç dökülmesi olarak nitelendiriyor. Dökülme, hamilelik sırasında çok daha yüksek olan, daha sonra düşen östrojen seviyeleri nedeniyle oluşur.

Hamilelikte Saçlar Neden Daha Kalın ve Sağlıklıdır?

Kadınlar hamileyken genellikle gür, kalın saçlar yaşarlar. Bu kısmen östrojen gibi belirli hormonların artmasından kaynaklanır. Kanda dolaşan ekstra hormonlar, saç büyüme döngüsünde kaymalara neden olarak saçın büyüme evresinde daha uzun süre kalmasını sağlar, böylece dökülmez. Bazı araştırmalar ayrıca hamilelik sırasında saç tellerinin kalınlaştığını ve bunun daha dolgun görünen saçlarla sonuçlandığını öne sürüyor. Ne yazık ki, bu hamilelikten sonra hormon seviyeleri normale döndüğünde sona erer. Dökülmeyen saçlar bir anda dökülmeye başlayabilir ve sizde daha ince görünen saçlar bırakabilir. Saç dökülmesi bazılarında dramatik olabilirken bazılarında hafif incelme olabilir.Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Hakkında Yapabilecekleriniz

Bebek sahibi olduktan sonraki hayat yeterince stresli olabilir. Uykusuzluk ve hormon dalgalanmaları arasında endişelenmek isteyeceğiniz son şey saçlarınızın incelmesi ve dökülmesidir.. İyi haber şu ki, saç dökülmesiyle yaşamak zorunda değilsiniz. Kadınların saç dökülmesini en doğal yollarla engellemek için profesyonel ekibimiz tarafından geliştirilmiş doğal yağ ve şampuanlarımızı denemelisiniz. Kullanmaya bugün başlayın ve Argan Yağı şampuanlarımız ve katkı maddesiz, saçınızı tamamen doğal besleyiciler olan yağlarımız ile kendinizi harika hissettiren saçlara kavuşun!