Menopoz Sırasında Saç Dökülmesi Durumu Nasıl Yönetilir?

Birçok kadın, bir kadının hayatında yumurtaları yaşla birlikte tükendiği için adet görmeyi bıraktığı zaman olan menopozdan korkar.
Genellikle 40'lı ve 50'li yaşlardaki kadınlarda görülen ancak bazı kadınlarda belirli tıbbi durumlar nedeniyle daha erken ortaya çıkabilen deneyim, sıcak basması, gece terlemesi, kilo alma, ruh hali değişimleri ve uykusuzluk gibi iyi bilinen yan etkilere yol açar. Dalgalanan hormonlar bu yan etkilere neden olur. Diğerlerinden daha az dikkat çeken bir etki saç dökülmesidir. Aslında, Harvard Kadın Sağlığı İzleme, menopoz sonrası kadınların üçte ikisine kadar saç dökülmesi yaşadığını bildiriyor.

Menopozun saçınıza ne yaptığından endişe ediyorsanız, yapabileceğiniz bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri var.

1. Hidrasyon

Su, saçlarınız da dahil olmak üzere vücudunuzdaki her sistem için gereklidir. Büyümeyi teşvik etmek için saç hücrelerine enerji verir ve kökü besler. Tek başına dehidrasyon saç dökülmesine neden olabilir ve aşırı terleme ve gece terlemeleri ile menopozdaki kadınlar dehidrasyona daha da yatkındır. Öyleyse sıklıkla su içmelisiniz.

2. Protein alın

Menopozda kilo alma endişesi kalori alımınızı azaltmanıza neden oluyorsa, saçınızı yeterli miktarda proteinden mahrum bırakıyor olabilirsiniz. Saçınızın çoğu proteinden oluşur. Her gün diyetinize iki ila üç porsiyon sağlıklı protein eklediğinizden emin olun. Balık, yumurta akı, yoğurt, yağsız etler, kinoa, fasulye ve kuruyemişler hem kilonuzu yönetmek hem de saçınızı sağlıklı tutmak için harika seçeneklerinizdir.

3. Nazik Olun

Saç dökülmesini stil ve renkle kamufle etmeyi tercih edebilirsiniz, ancak buklelerinize nazikçe davrandığınızdan emin olun. Boya, perma veya düzleştirici gibi sert kimyasal ürünler kütikülü tahrip edebilir ve saç telini kırarak saç dökülmesi probleminizi şiddetlendirebilir. Doğal ürünler veya amonyak içermeyen saç boyaları genellikle en iyisidir. Saç şaftınıza ve köklerinize gereksiz stresi önlemek için saçınızı bükmeyen, ovmayan veya çekmeyen saç modelleri seçin. Yavaşça fırçalayın veya taraklayın. Dökülme kaçınılmazdır, ancak fazla sert davranıp dökülmeyi tevşik etmeyin.

4. Stresi Azaltın

Menopoz stres seviyenizi yükseltebilir ve saçınız üzerindeki etkisi felaket olabilir. Çünkü stres, kadınlarda saç dökülmesinin potansiyel nedenlerinden biri olarak adlandırılan bir hormon olan testosteronu dolaylı olarak artırabilir. Ve hormonlarınız bozulduğu için zaten saç kaybetmeye başladığınızda, karışıma daha fazla testosteron eklemek sorunu daha da kötüleştirebilir. Yani, bir kelime - rahatlayın! Saçınızında sağlığı buna bağlıdır.