Argan yağının sağlığa faydaları dünya çapında ünlüdür ve bu eşsiz ürünün talebini ve dolayısıyla fiyatlarını artırmaktadır. İşte yatırım yapmadan önce bilmeniz gerekenler.


Argan Yağı Nedir?

Yaprak döken argan ağacı meyvesinin (Argania spinosa) tohumlarından soğuk preslenmiş argan yağı, güneybatı Fas'a özgüdür.

Argan yağının iki temel kullanımı vardır. En yaygın olanı kozmetikte (özellikle saç, cilt ve tırnak ürünleri), diğeri ise yemek pişirmek içindir. ikisini birbirine karıştırmayın. Yemeklik yağı cildinize masaj yapmak için kullanabilseniz de kozmetik argan yağı yememelisiniz.

İkisini birbirinden ayırmanın ana yolu renktir. Kavrulmuş olmayan kozmetik kullanım için tohumlar, yağa şeffaf, parlak sarımsı bir saman rengi verirken, kavrulmuş tohumlardan yapılan mutfak argan yağı, kahverengi ile sınırlanan ve bulutlu görünen daha derin bir altın sarısı renge sahiptir.
Kozmetik argan yağı normalde Fas'ta Fransızca Cosmetique kelimesiyle veya yerel olarak kullanılan benzer bir adla uygun şekilde etiketlenmiş küçük şişelerde paketlenir.


Argan Yağı Nasıl Yapılır?

İlk olarak, fındık hasat edilir. Küçük, koyu çakıl taşlarına benziyorlar. Somunu açma işlemi günümüzün teknolojik standartlarına göre oldukça basit. Kadınlar keskin taşlar alır ve onları kırmak için yeterli güçle fındıklara vururlar. İşlem her bir kuruyemiş için tekrarlanarak, bu işlemi emek yoğun ve zaman alıcı hale getirir - bu da kısmen argan yağı ürünlerinde görülen yüksek fiyat etiketini açıklar. Daha sonra, bir şekilde bademe benzeyen, sadece daha küçük olan somunun içindeki küçük çekirdek çıkarılır. Bu aşamada, onları yemenizi tavsiye etmem deneyimlerime dayanarak konuşuyorum. İlk başta tadı tatlı ama sonra ağzınızda acıya dönüşüyor.
Bu manuel işlemin bir sonraki kısmı, çekirdekleri elle öğütmektir. Bu, yağı yapışkan kahverengi bir kalıntı bırakarak ayırır. Kalıntı genellikle sabuna dönüştürülür.
Bugün, güneybatı Fas'ta yerel kadın kooperatifleri kuruldu, bu da kârların kadınlar arasında paylaşılmasını ve arganın petrol için nasıl işleneceğine dair bilgileri canlı tutmasını sağlıyor.


Argan Yağı Neden Bu Kadar Pahalıdır?

Argan yağı dünyanın en pahalı yağlarından biri olarak biliniyor. Yağ, 1990'larda dış dünyanın dikkatini çekti ve şimdi mutfak ve kozmetik amaçlı olarak çok aranıyor.
Argan yağını bu kadar pahalı yapan üç ana faktör var.
Birincisi, ağaçlar yakın zamana kadar dünyada sadece bir ülkenin tek bir bölgesinde yetiştiriliyordu: Fas.
İkincisi, ekstraksiyon zaman alıcı, elle üretim sürecidir. Günümüz makineleri, bu sıvı altını çıkarmak için gereken emek yoğun, hassas tekniklerin yerini henüz alamadı.
Üçüncüsü, argan yağının eşsiz iksirinin özellikleri, dünyayı yaşlanma karşıtı serumlar için araştıran zengin ve ünlülerden eşi görülmemiş bir talep yarattı. Giderek daha fazla kozmetik şirketi, ürünlerinde bir bileşen olarak argan yağı kullanıyor ve bu da sınırlı mevcut yağ arzı üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor.


Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Yukarıda belirtildiği gibi, argan yağının iki temel kullanımı vardır. Birçok kişi kozmetik kullanımını bilir, ancak argan yağının mutfakta kullanımı, kısmen kısa raf ömrü nedeniyle daha sınırlıdır.


Kozmetik Kullanım

Gençleştirici E vitamini ile dolu ve zengin antioksidanlar, yağ asitleri saç, cilt ve tırnakların parlamasına yardımcı olan diğer bileşiklerle dolu olan saf argan yağının gençliği ve güzelliği desteklediği bildiriliyor. 
Argan yağı, cildinde yapay kimyasallar veya daha fazla işlenmiş ürünler yerine doğal, organik maddeler kullanmayı tercih eden kadınlar arasında popülerdir.
Saf argan yağı kolayca kayar, cilt üzerinde hafiftir ve gözeneklere emilerek başka hiçbir şeye benzemeyen bir ışıltı verir. Özellikle göz çevresindeki kırışıklıkların azalmasına yardımcı olması için yatmadan önce gece nemlendiricisi olarak kullanılması önerilir.
Hassas cilt için, bu tamamen doğal yağın iyileştirici özelliklerinden yararlanabilir. Koku hassasiyeti olanlar için, argan yağı kokusu cilde uygulandıktan birkaç dakika sonra kaybolur.


Argan Yağı Nasıl Kokuyor?

Argan yağının hafif bir ceviz aroması vardır. 
En kaliteli argan yağı kokusuz olmalıdır. Koku giderme işlemi, argan cevizinin kokusunu ve yağı bu kadar aranan hale getiren birçok önemli besin maddesini ortadan kaldırır.


Gerçek Argan Yağı Nasıl Belirlenir?

Kozmetik argan yağı satın alırken yalnızca bir bileşen olduğundan emin olun: yüzde 100 argan yağı (Argania spinosa çekirdeği yağı). Hiçbir koruyucu, koku, hatta su içermemelidir. Bununla karıştırılan herhangi bir şey yağın etkilerini azaltacaktır.
Tamamen doğal bir ürün olan bu yağ, cildiniz tarafından emilecektir. Elinizde biraz deneyin ve 30 dakika kadar bekleyin. Cildinize emildiyse, gerçek anlaşma budur. Hala yağlı ve görünürse, sahtedir. Argan yağı kokusuz olur yada çok az kokar. Eğer zeytinyağı gibi bir kokusu var ise anlayın ki o argan yağı taze değildir. Argan yağının rengi altın sarısı olarak geçer. Akışkanlığı zeytinyağından daha fazla ayçiçek yağından ise daha koyu olur. Argan yağının densitesi 0.896'dır. Yani 1 litre argan yağı 900gr gelecektir. Aynı şekilde 100ml argan yağı 90gr, 50ml ise 45gr gelecektir. eğer ağırlıklar bu şekilde çıkımyorsa o yağ argan yağı değildir. Yağınızı buzdolabında saklamak, sertleşeceği için orijinalliğini kanıtlamaya da hizmet eder. Argan yağınız sertleşmiyorsa, orijinal değildir.


Argan Yağının Geleceği

Argan ormanının neredeyse yarısı 20. yüzyılda yok oldu ve ortalama yoğunluğu hektar başına 100'den 30'un altına düştü. Orman üzerindeki bu tarihsel baskı, yüksek kaliteli kömür talebi (özellikle Dünya Savaşları sırasında önemliydi) ve daha yakın zamanda, arazinin domates gibi ihraç mahsulleri için tarlalara dönüştürülmesinden kaynaklandı.
Fas'ın başka yerlerinde ve dünyanın geri kalanında argan ağaçlarını çoğaltma ve büyütme girişimleri geçmişte büyük bir başarısızlıkla sonuçlandı. Ancak deneme devam ediyor ve argan ağaçlarının Fas dışında hayatta kaldığını duyduk.
Ekolojik değeri ve yerel ekonomik önemi nedeniyle, 2,5 milyon hektarlık argan orman bölgesinin tamamı 1998 yılında UNESCO Biyosfer Rezervi ilan edildi. Umarım bu, doğadan gelen bu nadir hediyenin geleceği için daha olumlu bir bakış açısı sağlamaya yardımcı olur.