Tamanu Yağı Cilt İçin Neden İyidir?


Foraha, Kamanu, Domba, Alexandrian Laurel ve bir dizi başka bölgesel ad olarak da bilinen Tamanu, kutsal kabul edildiği Asya ve Polinezya'ya özgüdür. Yeşil altın olarak da bilinen Tamanu yağı, Tamanu Fındık Ağacının meyvesinin çekirdeğinden elde edilen bir yağdır. Doğu Asya ve Polinezya bölgelerinde bulunan bu yağın faydaları hakkında kapsamlı bir araştırma koleksiyonu bulunmaktadır.
Yüzyıllar boyunca bu güçlü yağ, Polinezya halkı ve diğer Pasifik adaları tarafından tıbbi uygulamalar için kullanılmıştır. Tedavi edilemeyecek kadar bulaşıcı olarak kabul edilen hastalıklar dahil olmak üzere çok sayıda cilt rahatsızlığını yatıştırmak için topikal olarak uygulanır. Kesikler, yanıklar, egzama, sokmalar, ısırıklar, akne, kuru cilt ve hatta vücut ve ayak kokusu. Cüzzam hastalarına yardım etmek için kullanılan tamanu yağının kullanımını belgeleyen 1900'lerden kalma kağıtlar da var.
Polinezyalılar, tamanu yağı kullanmanın cilde uygulandığında sağlıklı cilt hücresi büyümesine ve onarıcı faydalara yardımcı olabileceğini çabucak keşfettiler, hatta yeterince yumuşak ciltleri için son derece besleyici olduğundan bebek cildinde düzenli olarak kullandılar.
Artık geri kalanımız tamanu yağının cilt için harika faydalarını keşfettik. Tamanu yağı keskin ve koyu yeşil bir yağdır ve hasarlı cildi orijinal durumuna nasıl geri getirebileceği hakkında biraz daha fazla şey öğrenince şaşıracaksınız. Tamanu yağı aynı zamanda cilt ve vücut bakım ürünlerine karıştırılmak için de oldukça faydalıdır.
Tamanu yağının bu çok yönlü faydaları inanılmaz gelebilir, ancak bu yüzden size bu yağın bazı kullanımlarını ve yardımcı olabileceği çeşitli şeyleri açıklamak için biraz zaman ayıracağım. O halde, hadi daha fazla gecikmeden, bu olağanüstü yağın bilgisiyle kendimizi şımartalım.


Tamanu Yağı Nasıl Yapılır?

Daha önce açıkladığım gibi, Tamanu yağı, Tamanu Fındık Ağacının meyvesinden yapılır ve hasadı, bitmiş ürün kadar eşsiz ve özeldir!
Tamanu çekirdeklerinin toplanması, doğal olarak ağaçtan düştükten sonra yerden toplanmaları nedeniyle çok sürdürülebilir. Soluk renkli çekirdekler yaklaşık 6-8 hafta güneşte kurumaya bırakılır. Rutubet ve yağmurdan korunmaları da ihmal edilmez. Tamanu fındıkları kurumaya başladığında renklerini kahverengimsi kırmızıya çevirir ve son derece yapışkan hale gelir! Bu uzun süreç, en yüksek kalitede yağın üretilmesini sağlamak için gereklidir.
Bundan sonra kurutulmuş tamanu fındıkları yağı toplamak için bir vidalı preste soğuk preslenir. Dikkat çekici bir şekilde, bu güçlü Tamanu yağının sadece birkaç damlası bir somundan çıkıyor. Bu 45 kilo tamanu meyvesi ile sonuçlanır ve sadece 2 kilo tamanu yağı üretir. Son derece zahmetli bir süreç ama bu kuruyemişlerin inanılmaz besinlerinin meyvelerini toplamanın tek kanıtlanmış yolu budur.
Tahmin edebileceğiniz gibi bu süreç tamanu yağının çok pahalı hale gelmesine neden oluyor. Bununla ne yazık ki piyasada bulunan ve hepsi çeşitli kalite seviyelerine sahip olan çok çeşitli yağlar var. Yüksek kaliteli tamanu yağı güçlü, odunsu kokuya ve koyu yeşil bir renge sahiptir sahiptir. Cilt bakımı faydaları sağlayabilecek üstün bir tamanu yağı arıyorsanız hatırlamanız gereken en önemli şey budur.


Tamanu Yağı Ne Yapar?

Tamanu yağı, cilt sorunları, saç sorunları, çatlaklar, akne gibi pek çok soruna yardımcı olabilir. Bu listeye sonsuz diyebiliriz! Tamanu Yağı kimyası en hafif tabirle büyüleyicidir. Kalofilik asit adı verilen benzersiz bir yağ asidi, Lakton adı verilen doğal bir antibiyotik ve Calophylolide adı verilen doğal bir anti-inflamatuar. Tamanu yağını diğer yağlardan ayıran şey, başka hiçbir yağda bulunmayan lipit Kalofiloliddir. Bu lipid, egzama, akne ve tahriş gibi sakinleştirici ve yatıştırıcı cilt koşullarına yardımcı olmak için anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Tamanu yağı ayrıca cildi derinlemesine şartlandırarak hiperpigmentasyon görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.


Topikal olarak uygulanan Tamanu yağı faydaları şunları içerir:

.Cildi yatıştırır ve yumuşatır
.Yeni doku ve sağlıklı cilt oluşumunu teşvik edin
.Dermatit, sedef hastalığı ve egzama gibi inflamatuar cilt rahatsızlıklarına yardımcı olun
.Akne tedavisi
.İyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olun

.Yaraları iyileştirin ve azaltın
.Kuru cildi nemlendirin


Tamanu yağının bilimsel araştırmalarla kanıtlanan faydaları

Tamanu bitkisinin bilimsel adı, Yunanca'da "güzel" anlamına gelen "kalos" ve "yaprak" anlamına gelen "phullon" sözcüklerinden oluşan "güzel yaprak" anlamına gelen Calophyllum inophyllum'dur.
Tsai SC, Liang YH ve arkadaşları tarafından yapılan "Anti-inflamatuar etkileri of Calophyllum inophyllum" başlıklı bir çalışma 28 Eylül 2012'de Oncology Reports'ta yayınlandı. Bu çalışmada Tamanu yağının çok etkili bir anti-inflamatuar yağ olduğu bulundu. , akne, kızarıklık gibi cilt rahatsızlıklarında ve böcek ısırıkları, yaralar ve egzama gibi diğer tahrişlerde yardımcı olur.
2015 yılında Teddy Léguillier ve diğerleri tarafından yayınlanan "Beş Etnomedikal Calophyllum inophyllum Yağının Yara İyileştirme ve Antibakteriyel Aktivitesi: Enfekte Yaraları Tedavi Etmek İçin Alternatif Bir Terapötik Strateji" başlıklı bir başka çalışma yapılmıştır. Bu çalışma, beş farklı lokasyonda yetişen ağaçlardan elde edilen Tamanu Yağı'nın yara iyileştirici ve antibakteriyel özelliklerini değerlendirdi. Topikal olarak kullanıldığında tamanunun enfekte yaraların ve akne gibi cilt hastalıklarının tedavisinde etkili olduğu sonucuna varmışlardır.


Tamanu Yağının Özellikleri

Antioksidan ve anti-UV özellikleri
Tamanu yağındaki ksantonlar ve kumarinler, Tamanu yağının güçlü bir antioksidan olduğunu ve hücre içi ROS üretimini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Aynı çalışma, güçlü antioksidan özelliklerinin ötesinde, farklı yağlar arasında UV ışığını emme kapasitesine sahip tek tamanu yağı olduğunu gösteriyor. Aslında, UV ışınlarının neden olduğu hasarın %85'inin, en hafif tabirle dikkat çekici olan, yalnızca %1'lik bir tamanu yağı ile engellendiği gösterilmiştir.


Antimikrobiyal özellikler

Tamanu yağı, antibakteriyel, antifungal etkiler dahil olmak üzere çok sayıda antimikrobiyal özelliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Tamanu yağı, antibakteriyel ve antifungal testlerde gösterildiği gibi önemli antimikrobiyal aktivite gösterir. Yağ, çeşitli insan ve hayvan patojenlerine karşı etkinlik gösteren birkaç güçlü bakterisit/mantar öldürücü madde içerir. Bu antimikrobiyal fitokimyasal maddeler, kızarmış elin, kanofilol, kanofillik asit ve inofinonu içerir.


Tamanu Yağı ve  Sikatrizasyon

Yaralara uygulandığında Tamanu yağı, yeni dokuların oluşumunu teşvik etme konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahiptir, bunu yaparak tamanu yağı, sağlıklı cildin iyileşmesini ve büyümesini hızlandırmaya yardımcı olur. Bu yeni doku oluşturma süreci bilimsel olarak "sikatrizasyon" olarak bilinir ve dünyanın birçok ülkesinde tamanu yağı kesikler yanıklar, böcek ısırıkları, güneş yanığı, kuru veya pullu cilt, kabarcıklar ve egzama vb. için kullanılır.
Polinezyalı kadınlar, sağlıklı, temiz, lekesiz bir cildi desteklemek için topikal olarak tamanu yağı uygular pişik ve deri döküntülerini önlemek için bebeklere masaj yapar.
Bu eşsiz yağ, tüm cilt endişelerimizin iksiridir, dünyayı nasıl fırtına gibi ele geçirmediğini düşünmek şaşırtıcı ancak diğer yandan küçük güzellik sırrımız olabilir!


Tamanu yağını nemlendirici olarak kullanabilir miyim?

Evet, cildiniz kuru, gergin ve rahatsız hissediyorsa, tamanu yağı uygulamanın cildi yenilemeye ve beslemeye yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Yağı doğal haliyle kullanmak cildi nemlendirmek için harikalar yaratacaktır, ancak aynı zamanda evde nemlendiriciye karıştırabilirsiniz! Cildinize gerçekten bir tedavi vermek için avokado ve jojoba yağları ile birleştirmeyi deneyin.


Tamanu yağı gözenekleri tıkayabilir mi?

Bu gerçekten Tamanu yağını ne kadar kullandığınıza bağlı, yağlı ve leke eğilimli bir cilt için komedojenik olduğu için cilde uyguladığınız yağ miktarını sınırlamak en iyisidir, yani gözenekleri tıkayabilir. Yağlı cilt tipleri ve sık sık lekelenmeye eğilimli olanlar için, yüzün belirli bölgelerinde az miktarda tamanu yağı kullanmayı deneyin.


Tamanu yağını yüzünüzde nasıl kullanıyorsunuz?

Saf Tamanu yağını avucunuzun içine biraz ekleyin ve hafifçe ovalayın. Ellerinizin sıcaklığı, yağı daha akıcı hale getirecek ve yüze uygulamanızı kolaylaştıracak, cildiniz tarafından emilmesine izin verecek.


Tamanu yağı kötü kokar mı?

Tamanu yağının kokusu olağandışı bir koku çünkü cilt bakım ürünlerimizde taze, çiçeksi veya botanik kokulara alışkınız. Tamanu yağı, yalnızca doğal olarak tanımlanabilecek, kendine özgü, topraksı, zengin, cevizli bir kokuya sahiptir. Kokuya alıştıktan sonra bir süre sonra fark etmeyeceksiniz.


Tamanu yağı saça iyi gelir mi?

Evet! Tamanu yağının cilt bakımı faydaları bu bileşenin ana odak noktası olmasına rağmen, saça sağladığı faydalar en çok araştırılan ve övülen özellikleridir. Tamanu yağını kuru, kıvırcık ve hasarlı bölünmüş uçlara uygulamak saçlarınızı hayata geri döndürür. Ayrıca saç derinizin kuru ve kaşıntılı olduğunu fark ederseniz tamanu yağı ile masaj yapmak saç sağlığınıza iyi gelecektir.


Tamanu yağı bozulur mu?

Tamanu yağını olabildiğince taze tutmak için, doğrudan güneş ışığından kaçınmak için önce ambalajın hava geçirmez ve opak olduğundan emin olmalısınız. Ürünü serin, kuru ve karanlık bir yerde saklayın. Tamanu yağınıza yaklaşık 5 yıl raf ömrü vermiş olursunuz.


*Instagram sayfamızı takip edin daha fazla cilt bakımı ipucunu ve uzman tavsiyesini kaçırmayın! pişman olmayacaksınız!