Menu
Alışveriş Sepeti

Tip 2 Diyabet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tip 2 Diyabet Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Diyabet nedir?
Diyabet, vücutta insülinin üretilmediği, az üretildiği veya üretilen insülinin kullanılamadığı durumlarda ortaya çıkan, kan şekeri yüksekliği ile seyreden kronik bir hastalıktır. Güvenilir bir sağlık merkezi, kayıtlı diyetisyenler, sertifikalı diyabet eğitimcilerinin de desteğini alarak sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek çok önemlidir. Ancak günümüz koşullarında o kadar stresli bir hayat yaşıyoruz ki diyet, sağlıklı bir yaşam tarzı, spor ve fiziksel aktiviteler sağlıklı bir yaşam için her zaman çok önemlidir.
Diyabet Hakkında Kısa Bilgiler ;
Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun (IDF) açıkladığı verilere göre şu anda Dünyada 382 milyon diyabetlinin (şeker hastası ) yaşadığı ve bu sayının 2035 yılına kadar 592 milyona ulaşılacağı tahmin ediliyor. Çin, Hindistan ve ABD diyabet hastalığının en çok görüldüğü Ülkelerdir.  Bu üç Ülke tüm hastaların yaklaşık yüzde ellisini oluşturmaktadır. Türkiye için ise Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun güncel verileri 20 - 79 yaş arasında 7 milyon diyabet 
hastası olduğudur. Bu hastaların yaklaşık yüzde 15'i yetişkinlerdir. 
Diyabetin Tip 1 ve Tip 2 şeklinde iki çeşidi vardır. Aslında her ikisi de şeker hastalığı olsa da birbirinden farklı hastalıklardır ve farklı tedavi süreçleri vardır. Tip 1 diyabet Tip 2 diyabete göre daha nadir görülmektedir.