Menu
Alışveriş Sepeti

Akne ve Siyah Noktalar

Yüzümdeki Akne ve Siyah Noktalardan nasıl kurtulabilirim ?

Yüzünde siyah noktalar var ve onlardan tırnaklarla sıkarak kurtulmayı planlıyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Burada siyah noktalardan kurtulmak için öneriler ve yöntemler bulacaksınız.
Akne veya tıbbi olarak sivilce olarak bilinen, gençlerin ergenlik döneminde yaşadığı en büyük sorunlardan biridir.
En sık görülen cilt problemlerinden biri olan sivilce adeta gençlerin kabusu. Çoğunlukla yanaklarda, alında ve sırtta oluşan sivilce, yağ bezlerinin bir hastalığıdır.
Sivilcenin kirli cildin göstergesi olduğunu belirten uzmanlar, cilt temizliğinin önemine dikkat çekiyor.
Dermatologlar, siyah noktaların cilt altında oluşan yağ ve kirin sembolü olduğunu belirtmektedir. Sivilcenin ergenlik döneminin kaçınılmaz bir sonucu olarak görüldüğünü belirten bu sorun, cilt temizliği yapılarak önlenebilir. Siyah noktaların temizlenmesi gerektiğini vurguluyorlar, “Siyah noktalar gelecekteki sivilcelerin işaretleridir. Yani siyah nokta yoksa sivilce de yoktur. "
Özellikle sivilceye yatkın cildin tonik yardımı ile her gün temizlenmesi gerektiğini ifade eden doktorlar, yüzünde siyah noktalar olanların buhar banyosu yapmaları gerektiğini söylüyor. Siyah noktaların çivi ile sıkılmaması gerektiğini belirten ciltlerinde siyah noktalar olan kişilerin yüzlerini bir havlu altında 10 dakika buğulaması faydalı olacaktır.
Dermatologlar, banyo yaptıktan sonra cilde dokunmadan siyah noktaların kulak temizleyici ile temizlenmesinin daha iyi olduğunu açıklarken, ciltte çok fazla siyah nokta varsa bir uzmana danışılması gerektiğini vurguluyorlar.
Doğru bakım ile sivilce oluşumunun büyük ölçüde önlenebileceğini belirten dermatologlar şöyle devam ediyor: “Akne, derideki yağ bezlerinin hastalığıdır. Cilde açılan yağ bezlerinin kanalları tıkandığında sivilceler oluşur.

Yağ bezleri sebum adı verilen bir madde salgılar. Ergenlik döneminde sebum salgısı artar ve ciltteki gözenekleri tıkar. Gözeneklerin tıkanması akne oluşumunun ilk aşamasıdır. "Bu aşamadan sonra gözeneklerin genişleyip siyah noktalar, kir, sabun ve makyaj kalıntıları oluşturduğunu, bu bölgelerde yağ ve ölü hücrelerin birikerek sivilceler oluşturduğunu ifade ederek. Sivilce sorunu olan kişilerin daha az sivilce yaşamaları için yastıklarını her gece değiştirmeleri gerekir. 

Akne hakkında bilinmesi gerekenler

Akneli ciltte pH dengesi bozulduğu için en uygun pH 5.5 temizleyiciler kullanılmalıdır.
Sabun şeklindeki temizleyiciler siyah nokta oluşumunu artırır. Bu nedenle jel benzeri ürünler kullanılmalıdır.
Kaşıntılı veya ağrılı sivilceler ciltte kalıcı izler bırakabilir.
Yüzünde sivilce olan erkekler tıraş bıçağı yerine elektrikli tıraş makinesi kullanmalıdır.
Yüzü yıkadıktan hemen sonra nemlendirici sivilce cildine uygulanmamalıdır.

Doğal Yaşamı Sevdiklerinle Paylaş...