Menu
Alışveriş Sepeti

Argan Yağının Yüze Faydaları

Argan Yağına Genel Bakış


Argan yağı Fas'a özgü argan ağaçlarından yetişen çekirdeklerden yapılır. Argan yağı doğrudan topikal olarak (doğrudan cilde) uygulanabilen veya yutulabilen saf yağ olarak satılır. Ağızdan alınacak ek kapsül formunda gelir. Aynı zamanda şampuanlar, sabunlar ve saç kremleri gibi bir dizi kozmetik ürününde de argan yağı kullanılır. Argan yağı geleneksel olarak cilt, saç ve tırnakların sağlığını iyileştirmek için hem topikal (doğrudan cilde) hem de oral (ağızdan) olarak kullanılmaktadır. Argan yağı cilt sağlığını artırmak için güçlü bir kombinasyon oluşturan bir dizi farklı faydalı özellik ve vitamin içerir.


Argan Yağının Yüze Faydaları

1. Güneş hasarından korur
Faslı kadınlar ciltlerini güneşin zararlarından korumak için uzun süredir argan yağı kullanıyor. Bu uygulama 2013 yılında yapılan bir araştırma tarafından da onaylandı. Yapılan araştırmada argan yağındaki antioksidan aktivitenin güneşin neden olduğu hasarlara karşı korunmasına yardımcı olduğu hatta yanıkları ve hiperpigmentasyonu gözle görülür şekilde azalttığı görülmüştür. Uzun vadede melanom dahil cilt kanseri gelişiminin önlenmesine bile yardımcı olabilir. Bu faydalar için argan yağı takviyelerini ağızdan alabilir veya yağı topikal (doğrudan cilde) olarak cildinize uygulayabilirsiniz.


2. Cildi nemlendirir
Argan yağı yaygın olarak nemlendirici olarak kullanılır. Bu nedenle genellikle losyonlarda, sabunlarda ve saç kremlerinde bulunur. Nemlendirici bir etki için topikal olarak uygulanabilir veya günlük takviyelerle ağızdan alınabilir. Argan yağı kendi içindeki E vitamini bolluğundan cildinizdeki su tutulmasını iyileştirmeye yardımcı olur. İnsan vücudunun yaklaşık %60’ı sudan oluşur. Eğer vücudumuz fazla suyu atamazsa buna “su tutulması veya diğer adıyla ödem” denir.


3. Bir dizi cilt durumunu tedavi eder
Argan yağı, antioksidan ve antienflamatuar özellikler de dahil olmak üzere çok sayıda iyileştirici özellik içerir. Her ikisi de sedef hastalığı ve rozasea (gül hastalığı) gibi bir dizi farklı inflamatuar cilt durumunun semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. En iyi sonuçlar için saf argan yağını doğrudan sedef hastalığından etkilenen cilt bölgelerine uygulayın. Rozasea (gül hastalığı) en iyi oral takviyeler alarak tedavi edilebilir.


4. Akneyi tedavi eder
Hormonal akne genellikle hormonların neden olduğu aşırı sebumun sonucudur. Argan yağı, ciltteki sebum miktarını etkili bir şekilde düzenleyebilen anti-sebum etkilerine sahiptir. Bu, birkaç farklı akne türünü tedavi etmeye ve daha pürüzsüz, daha güzel bir cilt sağlamaya yardımcı olabilir. Argan yağı veya argan yağı içeren yüz kremlerini günde en az iki kez doğrudan cildinize uygulayın. 3-4 hafta sonra sonuçları görmeye başlamalısınız.


5. Cilt enfeksiyonlarını iyileştirir
Argan yağının geleneksel kullanımlarından biri cilt enfeksiyonlarını tedavi etmektir. Argan yağı hem antibakteriyel hem de mantar öldürücü özelliklere sahiptir. Buda argan yağına hem bakteriyel hem de fungal cilt enfeksiyonlarını tedavi etme ve önleme yeteneği verir. Etkilenen bölgeye günde en az iki kez topikal (doğrudan cilde) olarak argan yağı uygulayın.


6. Yara iyileşmesini iyileştirir
Antioksidanlar güçlü bir kuvvettir. Argan yağında bulunan güçlü antioksidanlar ve E vitamini kombinasyonu yaraların ve kesiklerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu faydayı tüm vücudunuzda yaşamak için düzenli olarak argan yağı takviyeleri alabilirsiniz.


7. Atopik dermatiti yatıştırır

Atopik dermatit kaşıntılı ve kırmızı deri gibi semptomları olan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Yapılan araştırmalar argan yağının rahatsızlıktan etkilenen bölge yada bölgeler topikal (doğrudan cilde) olarak uygulanmasının semptomların tedavisine yardımcı olabileceğini bulmuştur. Argan yağında bulunan E vitamini ve doğal inflamatuar özellikler bu yatıştırıcı etkiye yol açabilir. Argan yağında bol miktarda bulunan plasebo veya oral E vitamini ile dermatit hastalığını tedavi eden bir çalışma yapılmıştır. Araştırmacılar E vitamini alan katılımcıların semptomlarında önemli bir azalma görüldüğünü açıklamışlardır.


8. Yaşlanma karşıtı etkileri vardır

Argan yağı uzun süredir yaşlanma karşıtı bir tedavi olarak da kullanılmaktadır. Menopoz sonrası katılımcılarla yapılan yakın tarihli bir çalışma bunu desteklemiştir. Araştırmacılar oral ve kozmetik argan yağı kombinasyonunun cildin elastikiyetinde önemli bir artışa yol açtığını açıkladılar. Buda argan yağının yaşlanma karşıtı etkilerinin olduğunun göstergesidir. Argan yağını doğrudan cilde uygulayarak, düzenli olarak oral takviye alarak veya her ikisini birden yaparak argan yağının faydalarından yararlanabilirsiniz.


9. Cildin yağlılığını azaltır

Argan yağının bir diğer özelliği de fazla yağlı ciltler için yağın azalmasına yardımcı olacak etkileri olmasıdır. Argan yağının sebum azaltıcı özellikleri sayesinde toplam sebumun azalmasına ve cildin yağlılığının azalmasına yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışmada günde iki kez argan yağı içeren krem ​​uygulamasının sadece dört hafta içinde önemli sebum aktivitesini ve yağlılığı azalttığı görülmüştür.


10. Çatlakları önler ve azaltır

Çatlaklar hamilelik sırasında kadınlarda çok yaygın görülmektedir. Çatlaklar sadece hamilelik sürecinde değil her zaman ve herkesin yaşayabileceği bir durumdur. 2016’ da yapılan bir araştırma argan yağı içeren kremlerin cilt elastikiyetini iyileştirdiği görüldü. Çatlaklarınızı erkenden önlemeye ve tedavi etmeye argan yağı kullanarak başlayabilirsiniz. Argan yağını günde en az iki kez doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın.


Argan yağının kullanım alanları ve hangi rahatsızlıklara iyi geldiğine dair bilgileri kısaca bu şekildedir. Sizde sağlığınız ve güzelliğiniz için argan yağı kullanmayı ihmal etmeyin. 


Sağlıklı günler dileriz.


        

Sitemiz en iyi hizmet için çerezler kullanmaktadır. Siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz.