Menu
Alışveriş Sepeti

Kolajen Diyeti

Kollajen diyeti hakkında bilmeniz gereken gerçekler

Kolajen, deri ve bağ dokusundaki yapısal proteinler için genel bir terimdir.Kolajen diyeti, bazı raporların cildi ve güzelliği iyileştirdiğini iddia ettiği kolajen içeriği yüksek gıdaları tüketmek için bir beslenme planıdır. Uzmanlar genellikle bu iddiaların kanıtlanabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu konusunda hem fikir. Yaşlanmayla birlikte kolajendeki azalmalar cilt ve saç sorunlarına yol açabilir.Kolajen diyeti, dikkatle yapılırsa güvenilirdir. Kollajen takviyeleri, günde 20 gram maksimum doz olduğu sürece güvenlidir. Bununla birlikte, bazı takviyelerin virüs kontaminasyonu veya toksik içeriği nedeniyle güvenli olmadığı belirlenmiştir.
 

Kollajen nedir?
Kollajen diyeti nedir?

Kolajen, insanlarda ve hayvanlarda deri ve bağ dokularında bulunan ana yapısal proteinlerin genel adıdır ve insan vücudundaki proteinin yaklaşık %30'unu oluşturur. Bitkiler ayrıca kolajen içerir. Kollajen, 19 amino asitten oluşur (örneğin, glisin, prolin, hidroksiprolin, lisin ve arginin). En az 29 çeşit kolajen vardır. İnsanlarda esas olarak Tip I-III vardır. Tip I esas olarak deri, tendon, damar sistemi, organlar ve kemikte bulunur. Tip II kıkırdakta ve Tip III retiküler liflerdedir (bağ dokusunda ince dallanan lifler).Kolajen diyeti, çok fazla şeker ve rafine karbonhidrattan kaçınmak ve bazı kaynakların gençliği, enerjiyi ve güzelliği koruduğunu bildirdiği kolajen içeriği yüksek gıdaları tüketmek için bir beslenme planıdır. 

 

Kollajen besin kaynakları nelerdir?

Kollajen gıda kaynakları:

Balık
Tavuk
Yumurta beyazı
Turunçgiller
Meyveler
Kırmızı ve sarı sebzeler
Sarımsak
Beyaz çay
Yapraklı yeşillikler
Kaju fıstığı
Domates
Dolmalık biber
Fasulye
Avokado
Soya

 

Kollajen içeriği yüksek otlar

Nane, adaçayı, roka, ıspanak, ısırgan otu, lahana, ebegümeci
Yukarıdaki besinler, bu diyeti öneren kişiler tarafından cilt elastikiyetini artıran, yaşlanmayı geciktiren ve eklem ağrılarına yardımcı olan besinler olarak kabul edilmektedir. Küçük, sınırlı çalışmalar kolajen tüketmenin bazı yararlarını gösterse de, bu faydaların herhangi bir tür protein tüketerek ve genel olarak sağlıklı bir diyet sürdürerek de gerçekleşip gerçekleşmeyeceği belirsizdir. Ayrıca kolajen emilemediği ve tüketildiğinde amino asitlere parçalandığı için kolajen tüketimi yeni kolajen üretileceğini garanti etmez.

 

Kollajen seviyeleri düştüğünde ne olur?
Kollajen cilde ve saça yardımcı olur mu?

Yaşlanmayla birlikte vücudun kolajen üretimi önemli ölçüde azalır. Bu olduğunda, cildinizin elastikiyetinde ve epidermal kalınlığında bir azalma olur. Kollajendeki azalmalar ayrıca daha sert ve daha az esnek tendon ve bağlara, kasların küçülmesine ve zayıflamasına, eklem ağrısına, osteoartrite ve gastrointestinal sorunlara neden olabilir. Düşük kolajen saç büyümesini azaltabilir ve saçın incelmesine yol açar.

Kollajen diyetinin sağlığa faydaları nelerdir?

Kollajen diyetinin ve kolajen takviyelerinin araştırmalara göre birçok sağlık yararı iddia edilmektedir. İddialar şunları içerir:

Daha taze ve temiz bir cilt,
Saç dökülmesinde azalma,
Düzenli uyku,
Daha güçlü kaslar, 
Demik sağlığı,
Güçlü bağışıklık sistemi,
Sağlıklı bir kalp,
Antioksidan ve detoksifikasyonu artırmak,
Ömrünü uzatmak,
Cinsel ve hormon sağlığını geri kazanmak,
Sağlıklı kemik yapısı,
Bireylerin daha sakin ve daha iyimser bir ruh hali olmalarına yardımcı olur
Kilo kontrolü


Kollajen diyetinin eksileri nelerdir?

Kollajen diyetinin (takviyeler hariç) herhangi bir eksisi varsa çok az gibi görünüyor. Ancak aşağıdaki gibi birkaç tane var.
Göğüste ağrılı yanma hissi;
Bazı kişiler çok doymaktan, bazıları ise kötü bir tattan şikayet eder; ve
Çok fazla kolajen kalınlaşmış cilt ve organ hasarına neden olabilir.

Kabuklu deniz ürünleri veya yumurta gibi potansiyel alerjenlere karşı alerjik reaksiyonlar;


Kollajen takviyeleri güvenli midir?

Çoğu kolajen takviyesi, emilmesini ve tabletlere, kapsüllere ve toza dönüşmesini kolaylaştıran hidrolize kolajen oluşturmak için hidrolize edilir. Bazı takviyeler, kolajen enjekte edilmiş içecekler veya yenilebilir yiyecekler olan aşılanmış gıdalardır. Bazı diyetisyenlere göre günde 20 gramdan fazla tüketilmesi zararlı olabilir. Kemik suyu takviyesi, takviye olarak kullanma eğiliminde, ancak son veriler, içindeki kolajenin çok iyi emilmeye bileceğini gösteriyor. Ek olarak, hayvansal yan ürünlerden takviyeler yapılabilir. Bir ek takviye kullanmadan önce doktorunuza danışın.


 

Sitemiz en iyi hizmet için çerezler kullanmaktadır. Siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz.