Menu
Alışveriş Sepeti

Mükemmel Cilt

Mükemmel bir cilt için nelere ihtiyaç duyarız? Cilt Detoksu Nedir?

Cilt detoksu denince akla gelen ilk isim şarkıcı Beyonce ve aktris Gwyneth Paltrowdur. Bu ünlüler güzelliklerini korumak için yoğun çaba sarfederken nelere dikkat ediyorlar. Dünya çapında birçok kişi cilt ve vücut güzelliklerini korumak için detoksun ne kadar önemli olduğunu keşfetmişlerdir. Sebep nedir? Bunun sebebi güzel görünmek isteyenlerin ve özellikle ünlülerin siyah noktaları ve sivilceleri ile sokakta görünme şansları yoktur, hele bir de ekranda yakın çekim görüntüleniyorsanız tahammül buna tahammül yoktur.
Detoksun cilt ve güzellik üzerindeki etkisi, özellikle karaciğerin cilt ile bağlantısının ortaya çıkmasından sonra oldukça fazla önem kazanmıştır. Güzel bir cilt ve vücut için mutlaka toksinlerden arınmış sağlıklı bir karaciğer gerekmektedir.
Tıbbi açıdan bakıldığında detoks yeni birşey değildir. Vücudun terlemesi de en temel detoks yöntemidir ve toksinleri vücuttan atar. Spor yapmak bu yüzden çok önemlidir. Spor yaparak cildinizi de güzelleştirdiğiniz hiç aklınıza gelmişmiydi?
Cilt toksinleri dışarı atarken yağ bezlerini de kullandığı için akne oluşumu da beraberinde gelebilmektedir. O zaman detoks ve temizlenme için en iyi yöntem hangidir bunu gözlemleyelim.
Cildin görünümünü en hızlı şekilde değiştirecek unsur diyet, yani beslenmedir.
  • İyonize su içmek toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur, leke isilik ve kaşıntıları önlemeye de yardımcıdır. Bunun yanında kırmızı et, rafine gıdalar ve şekerli gıdalar, kızarmış gıdalar ve trans yağ gibi gıdaların aşırı derecede zarar vermesini önler.
  • Temizleme ve arınma sağlayan çaylar da detoks için çok faydalıdır. Bunlardan bazıları; yeşil çay, zencefil, ısırgandır.
  • Detoks sağlayan besinlerin başlıcaları meyve ve sebze olarak yüksek beta karoten içerenler, A Vitamini ,C Vitamini, silika, sülfür, kalsiyum, magnezyum gibi mineral içeren besinler ve son olarak omega 3 - 6 içeren besinlerdir.

Peki  Sauna Detoks İçin Faydalımıdır? 

Sauna vücudu arındırmak için en güzel yöntemlerden birisidir. Her bir seansı 20 dk. olarak haftada 2-3 defa saunaya girmek cilt üzerinde inanılmaz fark yaratacaktır. Detoks programınız dahilinde diğer bazı yöntemler de mevcuttur. Örneğin programınıza mineral deniz tuzu, ölü deniz tuzu ve birkaç damla lavanta / neroli yağı ekleyerek mükemmel bir cilde kavuşabilirsiniz.
Bitkisel uçucu yağlar hem cilt güzelliği, hem akne tedavisi hem de antioksidan olarak çok önemlidirler. Papatya, lavanta, neroli, paçuli, sandal ağacı, kantaron, okaliptus, nane gibi yağların birçok faydası vardır ve mutlaka detoks programına dahil edilmelidir.
Yüz masajı ve doğal asit peelingi cildi nötralize eden ve arındıran uygulamalardır. Birçok kişi tarafından tercih edilmektedirler. Cildiniz üzerinde kuru cilt temizleme fırçaları,  cilt detoks bantları, ayak detoks cihazı gibi uygulamalar gözeneklerden toksinlerin çıkmasını sağlar. Doğal ürün mağazalarında bu gibi ürünlere ulaşabilirsiniz.
Bazı doktorlar sağlığın optimize edilmesi için yılda bir defa tam bir detoks kürü yapılmasının mutlaka gerekli olduğunu vurgulamaktadır. Özellikle günümüz dünyasında her geçen gün toksinlere ve kimyasallara daha fazla maruz kalıyoruz. Hayat tarzımız stresi tetikliyor ve bu da sağlık problemlerini beraberinde getiriyor.
Dinlenme, meditasyon, yoga gibi unsurlar sağlıklı bir detoks programına eklenebilir. Sağlığınız ile ilgili bir plan yaparken doktora, beslenmeniz ve detoks diyetiniz için bir beslenme uzmanı/diyetisyene başvurarak uzman yardımı alınız. İnternetin bilgiyi yönettiği çağımızda internetten ulaştığınız her bilginin size uygun olmayabileceği hususunu aklınızdan çıkarmayınız.
Oruç tutmak dünya çapında detoks programlarının hemen tamamında vardır. Bazı bölgelerde dini, bazı bölgelerde geleneksel, bazı bölgelerde ise bilimsel olarak kabul görmüş olan oruç vücudumuzdaki organların dinlenmesini ve toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Kanımızda, dolaşım sisteminde, sinir sisteminde ve bütün vücutta oluşan sorunlar açlık ile çözülebilmektedir. Dengeli ve az yemek, bunun üzerine en az 8 veya daha fazla bardak su içmek, detoks desteği için bitkisel çaylar içmek hem vücudu rahatlatır hem de sağlıklı bir detoks programının özetidir. Kısa zaman içerisinde çevrenizden gelen olumlu tepkilere şaşıracaksınız.

Beslenmenizi Arındırın

 Sağlıklı bir beslenme ile arınmanız, aknelerden kurtulmanız, cildinizi sıkılaştırmanız ve hatta gülüşünüzü güzelleştirmeniz mümkün. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı beslenme şekillerine değinelim.
  • Hare Organik Argan Yağı Doğal anti-aging (yaşlanmayı önleyici) ve doğal anti-wrinkle (kırışık karşıtı) etkisi ile mucizevi bir şekilde yaşlanma belirtilerini azaltır ve ciltte nemlenme sağlar. Günlük hayatta cildin güneşten korunmasını sağlar.
  • Proteinlerinizi dikkatli seçin. Geleneksel olarak üretilen kırmızı et, süt ürünleri, tavuk ürünleri hormonal anlamda zararlı olabilen tarımsal ve hayvansal ilaçlar ile vücuttaki toksin miktarı artmaktadır. İmkan dahilinde mutlaka organik ürünler kullanımı cildin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. 
  • Şeker tüketiminizi ayarlayın. Rafine şeker glikasyon adı verilen bir duruma yol açmakta ve bu da cildin genç ve güzelliğinden sorumlu olan iki enzime, kolajen ve elastine zarar vermektedir.
  • Alkaliklik (baziklik) için tüketin. Vücudu arındırmak sadece yememekle alakalı değildir. Cilt ve saçlar alkali oluşturan gıdalarla beslendiği zaman aşırı asidik olan vücutları dengeler; bazı alkali gıdalar maydanoz, badem, armut, limon, elma ve lahanadır. Dengesiz beslenme ile aşırı asidik olan vücut kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi ize güç veren sağlıklı kemik , saç ve dişler için gerekli olan alkali minerallerin emilimini azaltır. Belenmenizi alkali (bazik) ve asidik anlamda dengeleyin.

Cildinizi ve Görünüşünüzü Arındırın

Dahili olarak beslenmenizi bir düzene koyduktan sonra cildinizi ve dış görünümünüzü canlandırma vakti gelmiştir. Güneş ışınlarının güçlenmesi ile cild doğal olarak yağ ve ölü hücreler sayesinde kalınlaşır. Bahar sonları derin bir arınma için doğru zamanlardır, kaçırmayın.
 
Kil kullanın. Gözenekleri tıkayan sebum yağ tabakası ve cildi kurutan ağır metaller için kil maskesi kullanın. 
Günlük peeling yapın. Her hafta cildinizi sert bir şekilde ovalamak ve irite etmek yerine günlük olarak hafif peeling ve exfoliation adı verilen pul pul ölü cildi dökmeyi deneyin.
Pürüzsüz cildinizi koruyun. Temiz ve pürüzsüz bir cilde kavuştuğunuzda onu nemlendirici ve güneş koruyucu ile koruyun. Antioksidanlar ve besleyici maddeler içeren kaliteli ürünler kullanın.

Doğal Yaşamı Sevdiklerinle Paylaş...